До Дніпропетровського національного історичного музею передали унікальну історичну памʼятку. Її врятували з-під Покровська, приблизний вік — майже 1000 років. Це кам'яна статуя половецького воїна 12 століття.
Як повідомляє "Суспільне Дніпро", пам’ятку евакуювали військові Хорунжої служби 3-ї окремої штурмової бригади. Один з них — Ігор розповідає, через постійну загрозу обстрілів з боку РФ та близьку лінію фронту — мали працювати швидко.
"Приїхало нас п’ятеро людей, ще по дорозі назбирали, але того всього було замало. Тут і корінь 70 сантиметрів і статуя виявилась важенька", — каже молодший сержант Хорунжої служби 3-ї ОШБр Ігор.
Історик та військовий Олександр Алфьоров каже, за візуальними ознаками зрозуміли — це половецький воїн.
"Він тримає в руках чашу, у нього є високі чоботи. Тут є система ременів, він в шоломі", — розповів він.
Додає, такі фігури стояли перед могилами воїнів. Частіше за все на курганах та були певними оберегами регіону. Приблизний вік статуї — майже 1000 років.
"У нього виділена частина грудної клітини, яке позначала силу, живіт позначав його достаток. Він багатий, він розкішний він воїн", — зазначив військовий.
Військовослужбовець на позивний Аніматор каже, рятують історичні артефакти не вперше. Тільки до музею в Дніпрі привезли дві камʼяні статуї.
"Їх не так багато лишилося в Україні. Багато їх було викрадено свого часу Російською федерацією для своїх музеїв. Для мене це надважливо, тому що це наша спадщина, і ми розуміємо що втрата таких об’єктів, ну її не відновити", — зазначив військовий.
Росіяни зруйнували та пошкодили тисячі пам'яток української історії та пограбували музеї, каже Олександр Алфьоров. За приблизними даними, додає Аліна Певна, керівниця управління культури та туризму Донецької ОВА, армія РФ знищила понад 150 обʼєктів культурної спадщини області.
"Дуже швидко захопили територію між Маріуполем та Донецьком і там залишилось 12 кам’яних баб. На жаль, так трапилося, але зберігаємо все, що можна зберегти саме завдяки нашим захисникам України", — каже вона.
Загалом з Донеччини евакуювали 13 статуй. В Історичному музеї Дніпра їх реставрують. Тут і зберігатимуть кам’яні пам’ятки до закінчення війни.