Правозахисники просять Міжнародний кримінальний суд видати ордери на арешт відомих російських пропагандонів

Йдеться про Володимира Соловйова, Дмитра Кисельова, Сергія Мардана, Маргариту Сімоньян і Дмитра Медведєва.

Міжнародна федерація прав людини (FIDH) та низка інших російських та українських правозахисних проектів звернулися до Міжнародного кримінального суду з проханням розслідувати злочини проти людяності Володимира Соловйова, Дмитра Кисельова, Сергія Мардана, Маргарити Симоньян та Дмитра Медведєва. Про це повідомляє сайт організації.

Також вони попросили прокурора МКС Каріма Хана розглянути докази злочинів першого заступника керівника адміністрації президента Олексія Громова, який контролює держпропаганду на телебаченні, радіо та друкованих ЗМІ.

Правозахисники вимагали розпочати розслідування за статтею 7 Римського статуту («Злочини проти людяності») через ненависницьку риторику російських чиновників та пропагандистів проти українців.

«Щодня українці гинуть під російськими бомбами, українських цивільних осіб в окупації затримують і катують, українських дітей депортують до Росії, а все тому, що Росія хоче зробити їх частиною "русского мира". Ці грубі порушення прав людини були б неможливими без дегуманізуючої кампанії російських пропагандистів, які так само винні, як і ті, хто натискає на курок, вбиваючи українських громадян», — заявила віце-президент FIDH та голова Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

Правозахисники провели аналіз понад дві тисячі відеозаписів із заявами російських пропагандистів, зробленими в період з 24 лютого 2022 року до 24 лютого 2024-го. Загалом FIDH та її партнери виявили понад 300 висловлювань, які визнали проявом мови ненависті.

Серед них автори звернення зафіксували прямі заклики до насильства проти українців, крайню дегуманізацію, приниження, використання хибних наративів та дзеркальних звинувачень.

Результати розслідування вони направили до МКС. Після отримання звернення прокурор суду може запустити власне розслідування і міжнародні ордери на арешт. При цьому встановлених термінів для відповіді правозахисникам прокурор не має, уточнили у FIDH.

«Головний наслідок видачі ордера на арешт — для підозрюваних закриваються 124 країни світу (якщо вони не хочуть бути заарештованими), та й загалом за межі Росії їздитиме ризиковано. Загалом у нинішніх реаліях ордери щодо росіян поки що мають символічне значення. Але це також важливо», — заявив «Важливим історіям» юрист Григорій Вайпан.

Недостаточно прав для комментирования. Выполните вход на сайт

Please publish modules in offcanvas position.