Що можуть і що не можуть ці французькі винищувачі.
Франція передасть Україні кілька винищувачів Mirage 2000-5 та візьме на себе навчання українських пілотів. Про це президент країни Еммануель Макрон заявив у Нормандії, повідомляє ЛІГА з посиланням на Le Figaro.
За словами французького лідера, 7 червня під час зустрічі з українським колегою Володимиром Зеленським Франція розпочне з Україною нову співпрацю. Йдеться про постачання Україні винищувачів.
Для підготовки керування Mirage 2000-5 Франція організує шестимісячні курси підготовки пілотів, починаючи з цього літа, уточнив Макрон. Крім того, Париж допоможе з навчанням української бригади чисельністю 4500 військових.
Необхідно розуміти, які задачі Mirage 2000-5 може виконувати ефективно, а які ні, - зазначає видання DEFENSE EXPRESS. - Якщо прийняти, що Франція буде передавати власні машини, то мова йде про 27 одномісних Mirage 2000-5 та 7 двомісних Mirage 2000B, які експлуатуються у двох ескадрильях 1/2 Cigognes та 3/11 Corse французьких повітряних сил.
Ці літаки є глибокою модернізацією Mirage 2000 від Dassault, який здійснив свій перший політ у 1978 році, на рік пізніше МиГ-29. І загалом мова йде про легкий однодвигунний винищувач, який у версії Mirage 2000-5 отримав можливість бити по наземних цілях керованим озброєнням, тобто став повноцінним представником 4+ покоління винищувачів.
Версія Mirage 2000-5 розроблялась на початку 90-х років, з метою оновлення бортових систем літака. Постачання серійних машин розпочалось у 1997 році.
Об'єктивно головне - це те, що винищувач отримав нову РЛС RDY від Thales із дальністю виявлення типової цілі у 130 км, можливістю одночасно супроводжувати вісім та обстрілювати чотири з них. Особливістю РЛС є якісне виявлення цілей на фоні землі.
До озброєння літака додана нова, на той час, ракета "повітря-повітря" MICA від MBDA із заявленою дальністю знищення цілей до 80 км. Нагадаємо, що вони виробляються у двох варіантах: з інфрачервоною та радіолокаційною головками самонаведення.
Для ураження кораблів інтегрована протикорабельна Exocet, для далекобійних наземних ударів - крилата ракета SCALP, а також протирадіолокаційні AS37 Armat з дальністю польоту до 120 км.
Можливо використання високоточних бомб із напівактивним лазерним наведенням за рахунок підсвітки з використанням контейнера TV/CT CLDP від Thales. Звісно - звичайні бомби, некеровані реактивні снаряди, на додачу дві 30-мм автоматичні гармати з боєзапасом 125 пострілів на ствол. Загалом мова йде про 6300 кг зброї на 9 вузлах підвіски.
Літак також отримав вбудований комплекс РЕБ ICMS Мк 2, а також систему попередження про загрози Samir DDM. Кабіна пройшла цифровізацію зі встановленням багатофункціональних дисплеїв.
Для виконання задачі "відігнати ворожу тактичну авіацію" Mirage 2000-5 навряд буде ефективним. Водночас у цього літака є не менш важливі місії, де він буде максимально ефективним.
По-перше, це завдання ударів далекобійним озброєнням - крилатими ракетами Storm Shadow / SCALP, а також Exocet, яка у нових версіях отримала можливість уражати наземні цілі, хоча цілком можливо, що попередні версії ції протикорабельної ракети цілком підійдуть для ураження берегових радіоконтрастних об'єктів. Окрім того, літак може атакувати РЛС противника за допомогою AS37 Armat.
По-друге - це задачі "переднього краю". Тобто завдання ударів далекобійними бомбами, наприклад AASM Hammer. Водночас, як здається, немає жодних обмежень щодо можливості інтеграції JDAM-ER та SDB.
По-третє - це виконання завдань із протиповітряної оборони у тилових районах. Бо Mirage 2000-5 чудово може справитись із задачею перехоплення крилатих ракет та Shahed-ів. При цьому використовуючи не лише нові MICA, а й вже відверто старі ракети "повітря-повітря" ближнього бою Matra R550 Magic.
Тобто у парадигмі узагальнених чотирьох типів місій, Mirage 2000-5 здатний виконувати три з них. І ці французькі винищувачі - більш ніж вагоме посилення можливостей Повітряних сил та ЗСУ загалом.
***
Французькі багатоцільові винищувачі Mirage 2000, які може отримати Україна, є ефективними, але наразіу пріоритеті постачання F-16. Про це сказав речник Повітряних сил ЗСУ Ілля Євлаш в ефірі телемарафону в п’ятницю, 7 червня.
За його словами, військові наразі ми не коментують заяв іноземних лідерів, а чекають, поки з’являться заяви вищого політичного керівництва України.
"Ми використовуємо сили та засоби, які у нас є. Однак зараз ми розраховуємо, звичайно, на F-16, це наш основний літак, який незабаром прибуде до України та зможе ефективно виконувати бойові завдання", – заявив він.
Євлаш додав, що в Україні не виключають постачання і інших винищувачів у майбутньому.
"Як і всі сучасні літаки, Mirage 2000 може виконувати ефективно поставлені бойові завдання. Це можуть бути повітряні і наземні удари. Літак досить сучасний, проте F-16 залишається пріоритетом", – уточнив він.