Поки що гроші є, але перспективи не такі райдужні.
Як і багато водопостачальних підприємств України, кілька днів тому водоканал Краматорська отримав відмову у підвищенні тарифів на води та стоки. Однак, якщо раніше подібні бажання водників сприймалися населенням категорично негативно, то зараз, у зв'язку з війною відпливом абонентів в інші регіони країни та регулярним руйнівним обстрілом з боку російських окупантів, питання фінансової стійкості цього підприємства стає стратегічним. Без води життя нема!
Нагадаємо, що, мотивуючи відмову водникам, прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив: "Місцеві бюджети на сьогодні мають достатньо коштів, щоб взяти на себе під час війни тягар утримання тарифів, зокрема на воду, не перекладаючи це на населення". За словами Шмигаля, в місцевих бюджетах на залишках на сьогодні понад 150 млрд грн, що дає змогу їм підтримати свої комунальні підприємства, зокрема водоканали. Він наголосив, що це той компроміс, який місцеві бюджети могли взяти на себе, і "не покладати на жителів своїх громад".
Крім того, сьогодні, 10 липня, прес-служба Міністерства фінансів повідомила, що загальний фонд місцевих бюджетів у першому півріччі отримав 218,3 мільярда гривень, що на 42,5 мільярдів гривень більше, ніж за аналогічний період 2022 року. Але при цьому в Мінфіні визнали, що вагомий приріст доходів місцевих бюджетів зафіксували у Чернігівській (+45,9%), Житомирській (+45,7%), Київській (+45,3%), Закарпатській (+39,2%) та Чернівецькій (+36,8%) областях.
"Збільшення доходів у цих областях пов’язано, зокрема, з тим, що у ці регіони перемістилися здебільшого внутрішньо переміщені особи та бізнес із територій, де ведуться або велися бойові дії, або з територій, які були чи є тимчасово окупованими збройними формуваннями РФ", - додали в міністерстві.
Відповідно, найменше доходів загального фонду місцевих бюджетів – на території тих областей, де проходять активні бойові дії або які були чи є тимчасово окупованими, зокрема в Донецькій, Запорізькій, Луганській та Херсонській областях, - йдеться у повідомленні Мінфіна.
Виникає питання: що сьогодні з бюджетом Краматорська та чи спроможний він надавати достатню фінансову допомогу місцевому водоканалу?
На даний момент, бюджет міста збалансований, доходи рівні видаткам», - повідомив голова військової адміністрації Краматорська Олександр Гончаренко. – Але при цьому треба враховувати, що бюджет 2023 року заплановано на рівні 50% від бюджету-2021.
"Станом на 01.07.2023 р., дохідна частина бюджету Краматорської міської територіальної громади виконується згідно з затвердженим планом, але це не є показникомстабільності отримання податків та зборів, а є лише констатацією факту збільшення надходжень податку з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, що пов’язано з продовженням дії воєнного стану на території України та бойовими діями на території Донецької області, зокрема, - повідомив Олександр Гончаренко. - Майже з перших днів повномасштабного вторгнення в Україну, Краматорська територіальна громада перебуває в районі можливих бойових дій, що зумовило зупинення діяльності всіх промислових підприємств табільшості приватного бізнесу громади та призвело до їх вимушеної релокації, тому на даний час відсутня стабільність надходжень в бюджет міста, як в поточному році, так і при плануванні бюджету на 2024 рік.
Щодо водоканалу, то відсутність коригування тарифів на воду у 2023 році привело до недоотримання доходів КП «Краматорський Водоканал» у сумі 11,1 млн грн. Але коригування тарифів, яке повинно було відбутися у 2023 році відповідно до зростанняелектроенергії, цін на реагенти, мінімальної заробітної плати, покрило б витрати лише на 52% по воді та 64% - по стоках. Ці корегування тарифів би все одно не покрили витрати підприємства на 100%.
Зараз покриття тарифами витрат складає 44% по воді та 55% по стоках.
Для збереження функціонування КП «Краматорський Водоканал», а також у зв’язку з недоотриманням власних коштів, а саме платежів від населення за послуги з водопостачання таводовідведення (56% за 1 півріччя 2023), з метою проведення вчасних розрахунків за покупну воду перед КП «Компанія «Вода Донбасу», своєчасної виплати заробітної плати працівникам міського комунального підприємства та нарахувань на неї, оплати електроенергії, в бюджеті Краматорської міської територіальної громади на 2023 рік (зі змінами) передбачено надання фінансової підтримки КП«Краматорський водоканал» у сумі 73.1 млн.грн. У 2022 році рівень допомоги склав 94,1 млн грн.
"У разі виконання бюджету Краматорської міської територіальної громади у 2023 році та отримання додаткових надходжень, місто спроможне й далі підтримувати комунальні підприємства задля забезпечення їх функціонування та забезпечення надання відповідних послугнаселенню громади. Але, у зв’язку з відсутністю прогнозної стабільності таких надходжень, можливість збільшення підтримки КП «Краматорський водоканал» є сумнівною", - визнав Олександр Гончаренко.
Віталій Виголов