... але результат, зважаючи на все, буде таким же: платити на повну.
Керівник військової адміністрації Краматорська Олександр Гончаренко відповів на запит керівника фракції ПП «Європейська Солідарність» у міськраді Валерія Власенка з проханням про зустріч, за участю підприємців.
Депутат пропонував обговорити проблему оплати орендної плати за землю, податка на землю та нерухомість, тому що регіон віднесли до зони можливих бойових дій, почались нарахування податкового боргу за орендну плату за землю «заднім числом» за 2022 рік, і через це підприємці вже мають борги перед місцевим бюджетами та податковою. При цьому ніхто не враховує, що частина підприємств евакуювала і виробництво, і співробітників, багато хто взагалі припинив або призупинив господарську діяльність, і платити за землю в колишніх обсягах підприємці не в змозі.
Ось що відповів голова військової адміністрації Краматорська Олександр Гончаренко на депутатське звернення.
"Починаючи з 24 лютого 2022 року, Краматорська міська територіальна громада опинилася в складній ситуації, - пише він. - Місто періодично потерпає від ракетних обстрілів. Більшість працівників виконавчих органів Краматорської міської ради евакуювалась задля зереження життя та здоров'я ще на початку вторгнення російської федерації на незалежну територію України.
Однак, керівництво Краматорської міської військової адміністрації, виконавчих органів Краматорської міської ради в повному обсязі забезпечує безперебійне надання комунальних та гуманітарних послуг мешканцям міста, підприємства критичної інфраструктури працюють в посиленому режимі.
Не зважаючи на ракетні обстріли з боку країни-терориста - російської федерації, попри ймовірну шкоду здоровʼю та життю, працівниками Управління земельних відносин Краматорської міської ради на постійній основі проводиться інвентаризація, в рамках самоврядного контролю, земель комунальної форми власності, а саме, виконується робота з визначення користувачів земельних ділянок, що не вносять плату за землю, визначення самовільно зайнятих земельних ділянок на теркторії Краматорської міської територіальної громади, їх нецільове використання".
За інформацією Олександра Гончаренка, на сьогоднішній день загальний борг зі сплати за землю за 2022 рік складає: 89943,07 тис грн, в тому числі 61002,84 тис. грн. (орендна плата), 28940,23 тис грн (податок на землю), що складає 63,02 % невиконання бюджету надходжень коштів зі сплати плати за землю. Загальний борг зі сплати за землю за 2023 рік складає: 99805,08 тис грн, в тому числі 69423,67 тис. грн. (орендна плата), 30381,41 тис грн (податок на землю), що складає 60,80 % невиконання бюджету надходжень коштів зі сплати плати за землю.
Управління земельних відносин Краматорської міської ради, задля наповнення бюджету Краматорської міської територіальної громади та сталого функціонування міста, вживає всіх можливих заходів, а саме: звернення до боржників з претензіями стосовно заборгованості зі сплати плати за землю, подача позовів до суду щодо сплати безпідставно збережених коштів, перемовини зпредставниками бізнесу міста Краматорська
Постановою Верховної Ради України «Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Донецькій області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 30.08.2022 No 2542-IX визначено, що у період дії воєнного стану в Україні та 30 днів після його припинення чи скасування начальники, зокрема, Краматорської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, крім повноважень, віднесених до їх компетенції Законом України «Про правовий режим воєнного стану», здійснюють повноваження міської ради, ї виконавчогокомітету та міського голови (...)
Умовами договорів, укладених між Краматорською міської радою та громадянами, підприємствами міста, передбачено, що за невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність згідно до закону та укладеного договору. Сторона, яка порушила зобовʼязання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з ї вини.
Листом Торгово-промислової палати України від 28 лютого 2022 року No 2024/02.0-7.1 засвідчено форс-мажорною обставиною (обставиною непереборноі сили) військову агресію російської федераціі проти Украіни, що стало підставою введення воєнного стану.
Звертаємо увагу, що форс-мажор не є автоматичною підставою для звільнення від виконання зобовʼязань. Стороною договору має бути підтверджено не факт настання таких обставин, а саме їхня здатність впливати на реальну можливість виконання зобовʼязання.
6 травня 2023 року набув чинності Закон України від 1 квітня 2023 року No 3050-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно».
Відповідно до зазначених законодавчих змін, плата за землю не нараховується та не сплачується за земельні ділянки, які знаходяться в зоні активних бойових дій, однак територія Краматорської міської територіальної громади з 24.02.2022 відноситься до територій проведення можливих бойових дій.
Податковим законодавством визначено, що платники, які у 2022-2023 роках не декларували свої податкові зобовʼязання, за обʼєкти оподаткування, розташовані на територіях, які не увійшли до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією No 309, або розташовані на території можливих бойових дій, затверджених наказом No 309, мають задекларувати відповідні податкові зобовʼязання (...)
Статтею 12.3.7 Податкового кодексу України не дозволяється сільським, селищним, міським радам встановлювати індивідуальні пільгові ставки місцевих податків та зборів для окремих юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців і фізичних осіб або звільняти їх від сплати таких податків та зборів.
Однак, Закон України від11 квітня 2023 року No 3050-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» також визначає особливості плати за землю (земельний податок та/або орендна плата) за земельні ділянки, які забруднені вибухонебезпечними предметами та непридатні для використання у звʼязку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами.
Для земель, що потенційно засмічені вибухонебезпечними предметами та/або знаходяться на територіях, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, надано можливість отримання відповідних податкових пільг через рішення органів місцевого самоврядування. Для цього користувач або власник земельної ділянки має право звернутись із відповідною заявою до Краматорської міської військової адміністрації, в межах якої вони мають вказати кадастрові номери таких ділянок та надати необхідні документи для прийняття відповідного рішення".
Голова військової адміністрації міста повідомляє, що міська адміністрація звернулась до Державноїподаткової служби України стосовно надання розʼяснень положень Закону України від 1 квітня 2023 року N 3050-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України шодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно», а саме щодо нарахування безпідставно збережених коштів за користування земельними ділянками за 2022 рік.
Крім того, з метою формування судової практики при вирішенні спорів повʼязаних із нарахуванням плати за землю за період 2022 року, яка є вториним джерелом правозастосовної діяльності необхідним для подальшого вірного правозастосування норм законодавства, Краматорською міською радою ініційовано подачу позовів довідповідних судів загальної юрисдикції.
Водночас, Олександр Гончаренко не заперечує проти запропонованої зустрічі з бізнесменами та депутатами.
"Діюче законодавство України не передбачає такого способу вирішення проблемних питань територіальної громади, але беручи до уваги важливість порушеного питання, що безпосередньо знаходиться у фокусі нашої уваги, Краматорська міська військова адміністрація розгляне можливість проведення зустрічі у запропонованому Вами форматі, після отримання відповідних розʼяснень від компетентних державних органів та становлення судової практики", - повідомив голова військової адміністрації Краматорська.
КОМЕНТАР
Валерій Власенко, керівник фракції ПП «Європейська Солідарність» у міськраді Краматорська:
"Взагалі, завжди зручно прикритися буквою закону, цифрами з недоімки бюджету, але за кожною цифрою стоіть доля людини , його життя.
Колись, оголошуючи обов'язкову евакуацію мешканців Донеччини, держава піклувалася за життя кожного, незалежно від статі та віку, стану здоров'я та майнового положення. Бо життя українців в пріоритеті.
Коли Уряд повернув сплату місцевих податків, він мав надію на мудрі та зважені кроки місцевого самоврядування , які в Сумскої та Чернігівський громаді пішли на зустріч підприємцям міста, знизив податковий тиск удвічі, розуміючи , що в майбутньому без них не буде розбудови та нового життя громад. Зараз начальник ВА Гончаренко має можливість, не перекручуючі ст. 12.3. ПК України: " Сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень. (Абзац перший пункту 12.3 статті 12 із змінами, внесеними згідно із Законами № 909-VIII від 24.12.2015, № 466-IX від 16.01.2020).
На період дії воєнного чи надзвичайного стану в Україні на територіях, де тимчасово не здійснюють свої повноваження відповідні сільські, селищні, міські ради, рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів та/або надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів мають право приймати відповідні військові адміністрації та військово-цивільні адміністрації у порядку, передбаченому цим Кодексом для сільських, селищних, міських рад.ПК України " він міг скористатися таким правом, та ці пільги змогли запрацювати з 01.01.24 року.
А прикритися словами, і не організувати зустріч, мабуть почути від представників бізнесу не найкращі для нього слова, він не захотів. На цьому ми не зупиняємся: готуємо депутатське звернення від представників " Європейської Солідарності" до Уряду, готується сюжет на одному із провідних каналів країни, сітуація яка склалася в регіонах, де оголошена обов'язкова евакуація доведена мною особисто до Уповноваженого Верховної Ради України Лубінець Д.В. . Тому закритися папірцем, Олександре Васильовичу, не вийде".