Чому ухвалено таке рішення і наскільки воно законне?
У місцевих групах соціальних мереж активно обговорюється замітка видання "KramatorskPost", в якій повідомляється про те, що за рахунок міського бюджету Краматорська буде відремонтовано школу у Перечині (Закарпаття).
"Понад 52,6 млн грн планується витратити з краматорського бюджету на капітальний ремонт приміщень у Перечині по вул. Ужанській, 9, - пише видання. - Відповідний тендер у системі ProZorro оголосило краматорське управління капітального будівництва та перспективного розвитку міста (управління капбудівництва).
За цією адресою у Перечині, згідно з даними відділу освіти місцевої міськради, знаходиться початкова школа Ліцею імені Героїв 68-го батальйону. В будівлі цього закладу згодом розміститься Перший краматорський ліцей.
Кінцевим терміном виконання всіх робіт зазначене 29 серпня поточного року... Крім ліцею, до Перечина також має переміститися дитячий садочок № 3 “Калинка”.
Обидва приміщення для своїх навчальних закладів Краматорська МВА орендує у Перечинської міської ради з грудня 2024 року. Вартість оренди становить 1 грн на рік, а термін оренди - п’ять років".
Нагадаємо, що плани передачі будівлі старої школи для потреб учнів-переселенців із Краматорська нещодавно викликали досить негітивну реакцію у частини населення Перечина. Тепер же почали виникати незадоволені питання у жителів Краматорська: по-перше, наскільки законно витрачати гроші місцевого бюджету на об'єкт, розташований більш ніж за 1300 км від Краматорська? А по-друге, 2 квітня закарпатське видання "Новини Закарпаття" повідомило, що "На капітальний ремонт приміщення... з місцевого бюджету виділено 52,6 млн грн."
Сьогоднішній стан будівлі школи у Перечині
То чиї гроші та наскільки законне таке рішення? Ось як прокоментував ситуацію для нашого видання голова МВА Краматорська Олександр Гончаренко.
"Так, готуємо Краматорський заклад освіти для запуску в режимі офлайн. Так, у Закарпатській області. Так, ремонт в будівлі для краматорського закладу освіти буде виконуватись в межах державної підтримки, з бюджету краматорської громади, залучена перечинська громада та сподіваємось на підтримку благодійного фонду, - повідомив він. Так, це законно. Якби було незаконно - ніхто б подібне не робив.
Чому Перечин? Бо значна кількість заводів з Краматорська релокувалась саме туди, це не новина. Це фахівці з родинами та дітьми. Тож є попит на краматорську школу з краматорськими викладачами саме там. Вона буде заповнена краматорськими дітьми ВПО та всіма охочими, бо є попередній зріз на потребу та кількість майбутніх учнів. Перечинська громада відгукнулась та надала нам в оренду будівлю, що відповідає освітнім потребам та нормам.
Так, там є діти. За 2 тижні вже 79 дітей подало заяву до закладу. Це виконується в межах державного проєкту "пліч-о-пліч". Держава, обласна Донецька адміністрація та Перечинська громада робить все, щоб цей проєкт втілити у життя.
Першочергова мета - зберегти освіту Краматорська. Краматорські діти вже п'ять років не бачились за партами - вчаться онлайн. Так, багато хто перейшов до інших закладів, дуже багато. І ми маємо таку тенденцію, що батьки намагаються віддати свою дитину в той заклад, де є можливість відвідувати навчання очно. Ми могли б розмірковувати на початку повномасштабної війни, що "2-3 тижні" і все стане на свої місця й запустимо освіту у звичному режимі. Але вже пройшло 2 ковідні роки, 3 роки повномасштабної війни, а краматорська освіта у режимі онлайн...
Я ні в якому разі не зменшую досягнення дітей та їх вчителів, бо за ці останні роки у них були такі показники, якими не можуть похизуватись навіть великі міста у яких була офлайн система навчання. Але ми всі розуміємо, що відвідування уроків офлайн - це не тільки про освіту дітей; це їх життя, навички та комунікація з суспільством. Це стосується й вчителів.
По-друге - безпекові умови. На жаль, ми всі бачимо кожного дня масштаби обстрілів прифронтових міст. Тривоги ніхто не скасовував й у містах, які знаходяться далі від фронту, ніж Краматорськ. І тут логіка очевидна - чим далі від лінії бойових дій, тим безпекова складова більше дозволяє надавати освітні послуги дітям ВПО з Краматорська в режимі офлайн, без тривог у підвалах та скасувань занять через загрозу обстрілів. У нас є хаби з підтримки ВПО "Наш Краматорськ" у містах Дніпро та Київ, у нас буде освітній заклад для дітей ВПО у Закарпатській області. Це наслідки війни, які розкидали нашу громаду по всьому світу, але треба об'єднувати її, навіть на відстані. І ця школа - це один з таких кроків, який поверне наших охочих викладачів з-за кордону, який дасть змогу дітям з Краматорська повернутись за парти до своїх рідних вчителів та навчатись у рідній школі, але з новою назвою та локацією.
Цей крок дасть змогу нашому місту зберегти освіту, без перебільшень. І наші місцеві школи та садки наповняться після війни дітьми, Краматорськ робить все для цього, готуючи освітні заклади до безпекових вимог".
ПО ТЕМІ: У 2025 році у Закарпатській області запрацюють три заклади освіти Краматорської громади