У Shahed-и з 4G знайшли сім-картку українського оператора

Навіщо, що може отримати ворог та як протидіяти.

РФ почала експериментувати зі встановленням на літако-снаряди типу Shahed-136 4G-модемів. Поки - доволі кустарно та об'єктивно нагадує експеримент, про що говорять фото, які з'явились у мережі та підтверджені фахівцем Сергієм Флешем.

Наразі все кріпиться у прямому сенсі слова на липкій стрічці, а саме рішення використовує найпримітивніше з'єднання окремих готових виробів у вигляді 4G-модему, повербанку та додаткових антен. Але вочевидь результат застосування таких тестових систем надалі може призвести до їх вже штатного встановлення на літако-снаряд.

ger2

Й звісно головним питанням є - навіщо це взагалі ворогу. Й перше припущення, яке було одразу зроблено - можливість передачі даних з самого Shahed-а. Це можуть бути поточні координати, параметри польоту тощо, що дозволяє ворогу розуміти де саме і який дрон полетів чи навпаки був збитий.

А завдяки цьому вже будувати нові маршрути для обходу української ППО. Друге - можливість передачі даних для зміни маршруту вже під час його польоту.

Але окрім цього використання мережі стільникового зв'язку може слугувати й для навігації на основі стандартної для багатьох операторів функції LBS - Location-based service. Вона дозволяє отримувати приблизні координати телефону без супутникової навігації з використанням ідентифікатора соти, а у більш просунутих версіях - вимірюванням часу проходження сигналів між різними вежами зв'язку.

Саме така функція й дозволяє у комерційних послугах під назвами типу "Маячок", "Геопошук" тощо отримувати дані щодо місцеперебування конкретного телефона.

ger3

Така функція, особливо у випадку вимірювання інтервалів часу на проходження сигналу, може дати точність до 100-150 метрів. Звісно цього не достатньо для точної геолокації, але є вкрай дешевою додатковою незалежною системою навігації, яка у комплексі дає важливі дані. Особливо у випадку з літако-снарядами типу Shahed, де є лише супутникова навігація та відносно примітивний автопілот, який дає 5% похибку від дальності.

Тобто навіть у випадку пригнічення супутникової навігації Shahed з такою додатковою системою може "обнуляти" похибку власної примітивної інерціальної системи, а також ідентифікувати спуфінг супутникової навігації.

ger4

Звісно головне те, що спроби ворога якось просунутись у цьому напрямі були одразу помічені, а це означає й можливість вкрай ефективних протидій цьому вже на рівні держави, як регулятора мобільного зв'язку, так й конкретного кожного оператора, який цілком може застосувати тимчасове обмеження функціонала своєї мережі під час відповідної загрози у конкретних регіонах.

Джерело: DEFENSE EXPRESS

Недостаточно прав для комментирования. Выполните вход на сайт

Please publish modules in offcanvas position.