Україна нарощує виробництво дронів-камікадзе, щоб компенсувати дефіцит снарядів

Дефіцит артилерійських боєприпасів в Україні триватиме. І щоб компенсувати брак снарядів, Україна нарощує виробництво дронів-камікадзе.

Про це заявив заступник міністра оборони України Іван Гаврилюк, повідомляє РБК-Україна з посиланням на BBC.

"Щодо боєприпасів до артилерії, то це питання буде виникати і далі. Тому в Україні ухвалили рішення вирішувати ці питання шляхом створення потужного виробництва БПЛА", - сказав Гаврилюк в інтерв'ю.

Крім того, нарощується власне виробництво боєприпасів "практично всіх номенклатур колишнього СРСР", - каже заступник міністра оборони.

Проте більшість західних систем, які Україна отримала від партнерів, використовують інший калібр - найпоширенішим є 155 мм. Тож разом із західними компаніями Україна планує виробляти такі снаряди на своїй території.

"Ми не можемо говорити про виробництво великої кількості 155-мм снарядів", - зазначає генерал Гаврилюк. Але наступного року він очікує, що українська оборонна промисловість виробить "їх достатньо, щоб покрити різницю між тим, що потрібно, і кількістю снарядів, які можуть дати партнери".

Крім того, портал European Defense Review пише про те, що 18 грудня 2023 року бундесвер в рамках існуючої рамкової угоди із концерном Rheinmetall замовив поставку на 2025 рік для ЗСУ "кількох десятків тисяч» снарядів різних калібрів, вартість – "тризначна сума в мільйонах євро".

FPV4

Допомога від ЄС та США

Країни Заходу самі стикнулися з великими труднощами, намагаючись досягли власних цілей з поставок Україні боєприпасів.

ЄС обіцяв надіслати мільйон артилерійських снарядів до березня 2024 року. Але наразі лише "480 тисяч були доставлені або перебувають в конвеєрі", оголосила нещодавно голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.

США з початку повномасштабного російського вторгнення надали Україні понад два мільйони 155-мм артилерійських снарядів. Але їхні власні запаси теж вичерпалися, тож минулого літа вони вирішили відправити Україні касетні боєприпаси.

Нещодавно Міністерство оборони Естонії опублікувало звіт "Військова стратегія для перемоги України та поразки Росії", у якому підрахували, що Києву потрібно щонайменше "200 тисяч снарядів на місяць, щоб утримувати локальну вогневу перевагу". Якщо таку інтенсивність вогню підтримувати, європейські та американські запаси спустошаться протягом 2024 року, й постане потреба в "значних іноземних закупівлях боєприпасів".

Міністр оборони Естонії в тій же статті оцінює, що за останній рік виробництво в самій Росії та "поновлення" запасів за рахунок таких країн, як Північна Корея, зросло втричі, досягнувши 3,5 мільйона снарядів на рік. А наступного року, ймовірно, досягне 4,5 мільйон.

FPV2

Брак артилерійських снарядів покриватимуть FPV-дронами

Але немає чіткої відповіді на виключно абстрактне питання, а скільки FPV-дронів замінює один умовний 155-мм артилерійський боєприпас. Бо абсолютно різний розмір як бойової частини, так й точність, так й відсутність для артвогню таких параметрів, як нельотна погода чи засоби РЕБ. І самі бійці говорять, що FPV-дрон не зможе повноцінно замінити навіть міномети. Але мова не йде про абсолютно повну заміну всієї артилерії на FPV-дрони, а про зняття тягаря з артилерії, як основної вогневої сили, - зазначає видання DEFENSE EXPRESS.

Відносно поточної потреби в дронах-камікадзе, то українські виробники оцінюють реальну потребу у FPV-дронах для ЗСУ на рівні 2,4 млн на рік, 200 тисяч на місяць, при поточних можливостях виготовлення близько 50 тисяч FPV-дронів на місяць, тобто при збереженні наявного темпу - 600 тисяч на рік.

Й ще більше збільшення виробництва FPV-дронів потребує не просто більшого замовлення, а якісного стрибка у технології виробництва. Бо наразі FPV-дрон створюється шляхом ручної праці шляхом спаювання готових деталей та їх монтажу на раму.

Тому цілком можливо, що під фразою "створення потужного виробництва БПЛА" криється якраз перехід на промислове виробництво на сучасній технологічній базі. Якраз вона, на противагу "ручній пайці" дозволяє значно збільшити об'єми виробництва та зменшити собівартість.

FPV3

Наразі один умовний FPV-дрон коштує без боєприпасу, близько 500 доларів. Водночас на 2024 рік на БПЛА для Сил оборони України закладено 43 млрд грн, тобто близько 1,18 млрд доларів або 16,8% від всіх коштів на озброєння. І це дійсно величезний ресурс, але він дозволяє, якщо гроші підуть виключно на FPV-дрони, закупити до 2,36 млн таких БПЛА. Але мова йде про всі БПЛА, а не лише дрони-камікадзе, хоча й фінансову допомогу партнерів у цій сфері теж не треба відкидати, хоча поки у країнах НАТО взагалі ігнорують появу FPV-дронів.

Недостаточно прав для комментирования. Выполните вход на сайт

Please publish modules in offcanvas position.