У аналізі 319 рандомізованих контрольованих досліджень взяли понад157 тисяч курців.
Кинути курити - можливо. Новий масштабний огляд методів відмови від куріння зміг визначити три найефективніші способи, пише Science Alert.
Дослідження проводила британська команда з Оксфордського університету. Під час нього виявили, що препарати варениклін, цитизин, а також електронні сигарети – найефективніші способи позбутися звички курити.
Відстежували успішніть відмови протягом щонайменше 6 місяців. У аналізі 319 рандомізованих контрольованих досліджень взяли понад157 тисяч курців.
Сьогодні вченим відомо, що осоновним інгредієнтом, який викликає звикання, є нікотин. Дані вказують, що без допомоги лише 6 із 100 людей мають шанс успішно покинути куріння.
Цитизин і варениклін діють шляхом активації нікотинових рецепторів мозку, які вивільняють дофамін під дією нікотину – таким чином вони запобігають їх активації нікотином.
Помітної різниці у препаратах від цитизину торгової марки Tabex, вареникліну від Chantix і Champix, і нікотинових електронних сигарет вчені не помітили. Дослідження демонструє, що близько 14%, які намагаються кинути таким способом, здобудуть успіх через 6 місяців і більше.
Проте у Всесвітній організації з охорони здоров’я раніше заявили, що електронні сигарети небезпечні та шкідливі для здоров'я – хоч і ступінь ризику визначається декількома факторами. Інше дослідження вказало, що дим від таких сигарет знерухомлює імунні клітини.
Окрім вище наведених прикладів, вчені виокремили ще одну стратегію нікотинозамісної терапії (НЗТ) – використання нікотинових пластирів і жувальних гумок або льодяників.
"Однак використання однієї форми НЗТ, як-от пластиру або жувальної гумки, призвело до меншої кількості людей, які кинули палити", – зазнаає науковець Оксфордського університету Нікола Ліндсон.
Крім того, вчені з’ясували, шо поступове зниження споживання нікотину трохи ефективніше за раптову відмову.
Препарат бупропіон показав ефективність у 9% тих, хто кидав куріння. Але вчені помітили незначне збільшення побічних ефектів.
Як і більшість досліджень, це проводилося в країнах з вищим рівнем доходу, тому доказів із країн з нижчим рівнем доходу мало. Команда сподівається, що в майбутніх дослідженнях буде розглянуто, як соціально-економічний статус впливає на відмову від куріння.