Мінімалізм, правила та орднунг.
Міському населенню ФРН не чужа любов до колупання в земельці та відпочинку на власних "фазендах". За розмірами, виглядають ці земельні ділянки набагато скромнішими, ніж українські, але різниця – не лише в цьому.
Прогуляємося по невеликому дачному містечку, розташованому в межах міста Кассель.
Як і в Україні, тут діють садівничі товариства. Для вступу слід подати заявку, а потім щорічно сплачувати внески у розмірі від 250 до 400 євро.
Ви маєте право побудувати будиночок, але його розміри не можуть перевищувати 24 кв. метри.
Розміри ділянок – малі. І використовують їх німецькі власники "фазенд" по-різному: хтось - виключно як місце відпочинку посеред ідеально підстриженого лужка, а хтось вирощує овочі-фрукти, використовуючи для цього буквально кожен квадратний сантиметр землі.
Для всіх діє правило: не менше 30% площі мають займати посіви овочів.
"Глухих" двометрових огорож тут немає. Якщо людина хоче повністю захиститися від випадкових очей – використовують живопліт. Але за правилами, висота огорожі не повинна перевищувати 1,2 метра, висота вашого будиночка – не більше 2,5 метра.
Але що найбільше впадає у вічі - це ідеальний, практично бездоганний порядок (орднунг). Купу сміття і обрізаних гілок, старого бадилля і т.д. і т.п. тут не побачиш ніде. Взагалі.
Так виглядає спеціальний будиночок для комах - як літаючих, і повзуючих.
"Вуличками" цього лялькового дачного містечка можна запросто ходити, як звичайним парком. Охорони – немає, крадіжки тут відсутні.
До будинків підведено електрику та воду, а от злив нечистот тут категорично заборонено, щоб не забруднити землю. Стоки відрами виносяться у загальну вбиральню.
Є заборони на висадження певних видів дерев та рослин. Наприклад, цього року чомусь заборонили висаджувати черешню.
Категорично заборонено ночувати в будиночках, з міркувань пожежної безпеки. Крім того, будиночки не мають статусу житла.
Німці теж люблять смажити на дачках шашлики, проте горіти в мангалі має лише покупне вугілля. Розпалювати багаття зі зрізаних на власній ділянці дерев та кущів заборонено.
Обмежено й використання добрив – турбота про природний стан ґрунту.
Двічі на рік кожен член товариства має присвятити суспільно-корисним роботам: обрізання огорож, підмітання доріжок, очищення таелате. Якщо член товариства з якоїсь причини не може виконувати ці роботи - він повинен заплатити до загального фонду від 40 євро.
Сподобалось? Мені - дуже.
Віталій Виголов