Що з допомогою США і ЄС Україні

У понеділок, 4 грудня, адміністрація президента США Джо Байдена надіслала Конгресу термінове попередження про необхідність затвердити десятки мільярдів доларів на військову та економічну допомогу Україні.

Суперечки в американському Конгресі можуть залишити Україну без воєнної допомоги. У Білому домі попередили, що виділені кошти на допомогу Україні закінчаться до кінця року. Ситуація критична, - пише видання "Кореспондент".

Позначиться на полі бою

"Без дій Конгресу до кінця року ми закінчимо ресурси для закупівлі більшої кількості зброї та обладнання для України, а також для надання обладнання з військових запасів США", - написала директор Адміністративно-бюджетного управління США Шаланда Янг лідерам Республіканської та Демократичної партій.

Вона наголосила, що відмова Конгресу схвалити нову підтримку "поставить Київ на коліна на полі бою", а також "збільшить ймовірність військових перемог Росії".

"Немає жодного чарівного горщика з фінансуванням, який би допоміг нам впоратися з цим завданням. У нас закінчилися гроші і майже скінчився час", – зазначає чиновниця.

Вона нагадала, що вже зараз пакети військової допомоги Україні від США стали меншими.

Янг додала, що підтримка США має вирішальне значення і не може бути замінена іншими.

"Якщо економіка України впаде, вони не зможуть продовжувати воювати, і точка. Путін це добре розуміє, саме тому Росія зробила руйнування української економіки центральним елементом своєї стратегії - що ви можете бачити в її атаках на український експорт зерна та енергетичну інфраструктуру", - йдеться у повідомленні. в листі.

Янг також заявила, що гроші для України принесуть користь американській економіці.

20 жовтня Білий дім запросив у Конгресу майже 106 млрд доларів для України, Ізраїлю та інших пріоритетних сфер.

2 листопада Палата представників США на чолі з новим спікером Майком Джонсоном ухвалила законопроект про виділення військової допомоги Ізраїлю на загальну суму 14,3 млрд доларів. У проекті не було передбачено допомоги Україні.

Європа теж грає у футбол

Ситуація в ЄС не краща. Розбіжності в Євросоюзі щодо бюджету ставлять під загрозу надання Україні 50 мільярдів євро відповідно до чотирирічної програми допомоги, рішення щодо якої мають ухвалити на саміті 14-15 грудня, повідомляє Financial Times.

За словами неназваних європейських чиновників, країни-члени ЄС є далекими від досягнення угоди щодо поповнення загального бюджету, включаючи кошти для України.

Зусиллям ЄС щодо досягнення компромісу перешкоджає перемога ультраправих на чолі з Гертом Вілдерсом на виборах у Нідерландах минулого місяця та нещодавнє рішення німецького суду, що обмежує державні запозичення.

За словами одного високопосадовця, укласти бюджетну угоду буде "дуже, дуже складно".

"Дуже важливо, щоб підтримка України тривала і щоб ми, європейці, грали свою роль", - заявив в інтерв'ю Financial Times прем'єр-міністр Бельгії Александер Де Кроо.

zb4

Чекають проблеми?

Україна попередила, що невизначеність щодо пакетів підтримки з боку США та Європи ставить під загрозу макрофінансову стабільність країни. Запропоновані ЄС 50 млрд євро мають зберегти платоспроможність Києва до 2027 року.

"Це момент істини. Якщо ви кажете, що підтримуєте Україну, ви маєте зробити крок назустріч", – сказав один із співрозмовників видання.

Видання називає фінансування ЄС України "політичним футболом" у контексті ширших дебатів щодо бюджетних пріоритетів ЄС через рішення комісії об'єднати підтримку Києва у пропозиції разом з іншими запитами на фінансування для поповнення бюджету у 2021-2027 роках.

50 млрд євро для України, які складаються з 17 млрд євро грантів і 33 млрд євро кредитів, були об'єднані із запитами на 15 млрд євро коштів на міграцію, 10 млрд євро на інвестиції в "стратегічні технології" та майже 19 млрд євро на виплату відсотків за спільним запозиченням ЄС.

На останньому саміті лідерів ЄС у жовтні канцлер Німеччини Олаф Шольц відкинув розрахунки Комісії як "комічні", за словами багатьох осіб, поінформованих про закриті дебати.

Офіційні особи заявили, що переговори в ЄС щодо бюджету завжди будуть складними, але компроміс все ще можливий. Очікується, що переглянутий пакет буде запропоновано до саміту.

"Я думаю, що приреченість і похмурість навколо цього питання значно перебільшена. Ми не дозволимо Україні пережити суверенний дефолт", – сказав один із чиновників ЄС.

***

Президент України Володимир Зеленський звернеться до сенаторів на закритому брифінгу у вівторок через захищену відеоконференцію. Про це повідомляє The Hill з посиланням на лідера більшості в Сенаті Чака Шумера.

Зазначається, що Зеленський поінформує сенаторів про стан війни в Україні та необхідність чергового пакету військової допомоги за день до запланованого голосування в Сенаті щодо переходу до законодавчого механізму для надання надзвичайної зовнішньої допомоги на суму 106 мільярдів доларів, який включає понад 61 мільярд доларів для України.

"Адміністрація запросила президента Зеленського виступити перед сенаторами... в рамках нашого завтрашнього закритого брифінгу, щоб ми могли почути безпосередньо від нього, що саме стоїть на кону цього голосування. Я прошу всіх сенаторів бути присутніми на цьому важливому брифінгу", - заявив Чак Шумер. 

Недостаточно прав для комментирования. Выполните вход на сайт

Please publish modules in offcanvas position.