Як росія легко оминає введені проти неї санкції

Західні товари військового та подвійного призначення продовжують живити оборонне відомство країни-агресора.

Видання "Економічна правда" опублікувало велике розслідування під назвою "Росія по частинах імпортує обладнання ASML для виробництва мікрочипів. Чому санкції не працюють?" У публікації пояснюється, як завдяки десяткам компаній-імпортерів росіяни налагодили постачання західної промислової електроніки на власні заводи.

Наприклад, російський виробник розвідувальних безпілотників "Орлан-10" збільшує обсяги випуску попри санкції та залежність від західних компонентів. Мова йде про компанію "Специальный технологический центр" (СТЦ). Волонтери на прикладі однієї моделі БПЛА зафіксували, що продукція компанії майже повністю складається з імпортної електроніки. 

Зокрема пропелер та двигун виробляє китайська компанія T-Motor. Контролер польоту та GPS модуль виробляє китайська Radiolink Electronic Limited, ноутбуки від Lenovo, а камера – від Sony. Крім цього, на підприємство імпортуються пристрої, деталі та устаткування виробництва США, Німеччини, Іспанії, Австрії, Великобританії, Швейцарії тощо.

Аналіз документів закупівлі свідчить, що схеми для імпорту підсанкційних компонентів є примітивними. Товари від виробника потрапляють до дистриб’ютора у цій же країні, а потім їх купує компанія-прокладка з Китаю, Сербії, ОАЕ або Туреччини. Далі товар купує російська фірма-імпортер та передає їх на завод з виробництва безпілотників. Розрахунки здійснюються у доларах, євро та юанях. 

Аналітики також виявили, що СТЦ обзавівся постійними партнерами з Китаю, які постачають критично важливі електронні компоненти. 

Інший приклад стосується закупівлі росією обладнання ASML для виробництва мікрочипів. Російські компанії-імпортери попри санкції продовжують декларувати десятки найменувань нідерландського обладнання ASML, яке сумісне з моделями верстатів на російських підприємствах. За 2023 рік російська компанія ООО "Крафттек" імпортувала обладнання ASML на 1,8 млн дол. 

Виявилось, що це – уживана 20-річна техніка ASML. Власники застарілих літографічних машин з усього світу розбирають їх і частинами продають на маркетплейсах. Росія викуповує їх та збирає, як конструктор. Вироблені мікрочипи можуть бути використані для обходу санкцій та виробництва окремих видів воєнної техніки. 

Нідерландська ASML – світовий лідер у випуску обладнання для виробництва мікрочипів. Головний офіс компанії відповів ЕП, що не співпрацює з Росією та не продає літографічні машини по частинам. 

У тексті сказано, що схема з імпортом промислового обладнання ASML – це лише вершина айсберга. З відкритих реєстрів відомо, що в Росії працюють десятки компаній-імпортерів, які декларують обладнання західного виробництва. Серед нього можна знайти кабелі, блоки, двигуни, датчики, модулі, запобіжники від провідних європейських виробників: Siemens, Radiall, Schneider Electric.

"Західні країни повинні укріпити державні інститути, відповідальні за експортний контроль, та переглянути правила щодо критичних компонентів. Без швидких та системних рішень ворог завжди буде на крок попереду", - робить висновок "Економічна правда".

Недостаточно прав для комментирования. Выполните вход на сайт

Please publish modules in offcanvas position.