У процесі розлучення українська пара ділила як сумісне майно... грудні імпланти

Оскільки груди поділити неможливо, позивач отримав право на відшкодування половини вартості суми за операцію.

У Києві Солом'янський районний суд ухвалив неординарне рішення, розглядаючи справу про поділ спільного майна. Суд постановив, що колишня дружина має віддати ексчоловікові 94 тис. грн, що є половиною суми вартості операції зі встановлення силіконових імлантів у груди.

Суд, фактично, прирівняв частину людського тіла до спільного майна і які наслідки це рішення може мати, - пише видання "Апостроф".

"У заочному рішенні суду у справі №760/1150/22 від 14 листопада 2022 року йдеться, що в 2016 році відповідачка, яка на той момент перебувала у законному шлюбі з позивачем, зробила собі операцію з ендопротезування молочних залоз, яка коштувала 6 тис. євро. (172 тис. грн. за тодішнім курсом), - йдеться у статті.

Згідно з рішенням суду, молочні залози колишньої дружини визнано спільним майном. За статтею 183 Цивільного кодексу, неподільна річ – та, яку не можна поділити без втрати її цільового призначення. У статті 364 цього ж кодексу зазначено, що у такому разі інша сторона має право на отримання грошової чи іншої матеріальної компенсації вартості частки. Оскільки груди поділити неможливо, позивач отримав право на відшкодування половини вартості суми за операцію.

Рішення суду оприлюднено 2 грудня 2022 року, і набуло чинності 15 грудня 2022 року. Інформації про апеляційне оскарження цього рішення не має.

Виникає головне питання – а чи можуть грудні імпланти, зубні протези, серцеві штифти, які вже встановлені в тіло людини, вважатися спільним майном? Бо тільки таке, згідно із законодавством, підлягає поділу. Чи може сторона в суді відчужувати штучний елемент частини тіла як частку із спільного майна?

Чинний Цивільний кодекс (ЦК) України у ст. 177 містить перелік об'єктів цивільних прав, до яких належать речі, включаючи гроші та цінні папери, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, а також інші матеріальні та нематеріальні блага. Відповідно до ст. 179 ЦК, річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов'язки, а відповідно до ст. 190 ЦК, майном, як особливим об'єктом, вважаються окрема річ, сукупність речей, і навіть майнові права та обов'язки.

Цивільний кодекс не містить правил правового режиму органів та анатомічних матеріалів людини. Тобто в законодавстві немає ясності з цього питання, а в доктрині цивільного права можна знайти різні точки зору щодо їхньої правової природи.

Як розповіла в коментарі "Апострофу" адвокат, доцент та кандидат юридичних наук Катерина Москаленко, "більш-менш одностайними вчені є в тому, що до моменту відділення від тіла людини або після імплантації донорські органи стають невід`ємною частиною тіла людини і перестають бути об`єктами права. В іншому випадку можна було б вести мову про те, що людина є суб`єктом цивільного права і сукупністю об`єктів цивільного права".

Недостаточно прав для комментирования. Выполните вход на сайт

Please publish modules in offcanvas position.