Особлива економічна зона в Татарстані перетворилася на місце збирання іранських безпілотників для війни з Україною

У 2015, 2016 і 2017 роках вона була нагороджена титулом кращої ОЕЗ в Європі для великого бізнесу за версією журналу fDiIntelligence (входить до групи Financial Times).

На території особливої економічної зони «Алабуга» у Татарстані організовано масове складання бойових дронів з іранських комплектуючих для російської армії. Про це йдеться у розслідуванні видання «Протокол» та YouTube-каналу «РЗВРТ».

"Алабуга" - особлива економічна зона (ОЕЗ) в Єлабузькому районі Татарстану. У 2015, 2016 і 2017 роках вона була нагороджена титулом кращої ОЕЗ в Європі для великого бізнесу за версією журналу fDiIntelligence (входить до групи Financial Times). Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну багато іноземних компаній, які планували стати резидентами «Алабуги» та будувати там свої підприємства, відмовилися від цих планів. Крім того, з ОЕЗ почали йти великі резиденти, серед них — американський автоконцерн Ford, який вийшов із капіталу спільного підприємства з російською групою «Соллерс» з випуску легких комерційних вантажівок Ford Transit.

Війна стала болючим ударом по бюджету «Алабуги», а мобілізація – по людському ресурсу. На всі підприємства спустили рознарядку за кількістю людей, які треба відправити на фронт. Джерело журналістів стверджує, що співробітники військкоматів приходили до відділу кадрів, туди викликали працівників «Алабуги» і прямо із заводу відправляли до військкомату. Цим було незадоволене керівництво ОЕЗ, у результаті там почали наймати добровольців для відправки на війну, формально зараховуючи їх до штату на позиції молодшого персоналу та передаючи військкоматам у рамках рознарядки.

shah3

Виключно промислова-економічна зона "Алабуга"

У листопаді 2022 року ОЕЗ відвідав віце-прем'єр Денис Мантуров, який планував «продавити виробництво дронів на потужностях „Алабуги“ та зробив це успішно».

Як стверджують автори розслідування, в «Алабузі» відбувається складання дронів-камікадзе Shahed-136, комплектуючі для них повністю постачають із Ірану.

За інформацією журналістів, договір з Іраном передбачає навчання фахівців із «Алабуги» на території іранського виробництва. Перша подібна поїздка відбулася у березні 2023 року. Наразі навчання проходять старші фахівці та основний менеджерський склад. Передбачається, що таке навчання в Ірані пройдуть понад 200 осіб, зокрема фахівці середньої ланки та студенти.

Договір передбачає передачу з іранської сторони конструкторської документації, яку іранські та російські інженери спільно допрацьовують. Вони також адаптують процеси під російські реалії та потреби.

Передбачається, що в майбутньому імпорт комплектуючих з Ірану знижуватиметься. Спочатку зі списку товарів, що ввозяться, приберуть корпус дронів, оскільки він простий у виробництві, потім — GPS-модуль і процесор, тому що вони в іранських безпілотниках досить примітивні. Після цього в «Алабузі» планують навчитися робити двигуни, стверджують у розслідуванні. Там також планується збудувати цех з виробництва бойової частини дронів, але це займе час.

За наступний рік керівництво «Алабуги» планує перенести виробництво частини деталей на територію економічної зони та автоматизувати його. Джерело журналістів стверджує, що підсумкова площа ангарів буде більшою за 100 тисяч квадратних метрів.

shah1

Іранський дрон Shahed-136, який російська армія використала для завдання удару по Києву. 12 травня 2023 року

Передбачається, що на заводі в Татарстані випускатимуть щонайменше шість тисяч безпілотників на рік.

13 червня британська військова розвідка у щоденному огляді війни в Україні писала, що Росія налагодила постачання дронів-камікадзе з Ірану Каспійським морем. Раніше їх доставляли літаками, проте використання морського шляху, зазначають вони, дозволяє переправляти значно більші партії дронів.

За матеріалами видання "Медуза"

Недостаточно прав для комментирования. Выполните вход на сайт

Please publish modules in offcanvas position.