Економіка Ельфів і касові апарати

В Володарі Перстнів Толкієна детально прописана географія, різновиди створіннь, магичних і звичайних, історія, клімат, їжа, різні мови і письменність, деталі архітектури і зброї – тобто, буквально кожна дрібничка. Певно, це і створює чарівний і захоплюючий Світ Середзем‘я. Але є одне але.

В трилогії повністю відсутні гроші. Взагалі. Ніде не згадується ані назва місцевої валюти, ані форма (монети, купюри, ракушки, камінці). Ніяк. Герої не здійснюють жодного акту купівлі-продажу: все необхідне в них або вже є, або вони його крадуть, або знаходять, або отримують в дар. Золото, правда, присутнє в "Хоббіті", але в вигляді просто узагальненого "золота". Напевно, самі Перстні зроблені з золота. І все. В ельфійській економіці гроші не існують.

Як це можливо при, взагалі-то, остатньо розвинутому а-ля-Високе Середньовічча суспільстві – те ще питання, але факт є факт: нема в Книзі ні флоринів, ні гульденів, ні піастрів. При цьому списати на те, що це казка – не вийде. Бо, по-перше, "казка" досить для дорослих, а по-друге, в казках взагалі-то гроші часто присутні: у Аладіна монети прилипають до дна кувшина, у царя Салтана зі скорлупи золотих горішків "льют моненту и пускают в ход по свету", герої казок так чи інакше їдуть на базар чи в корчму, богатіють або бідніють. Але не в Толкієна.

В мене іноді складається враження, що десь в нас парочка краплин ельфійської крові таки затесалась.

В нас, не дивлячись на те, що науковці-економісти ввжають нас homo oeconomicus ("людиною економічною") – економічне життя "десь там" і дивним чином ніяк не пов‘язано з нашим добробутом. В нас є всього три "економічні" показники: тарифи, пенсія, курс долара. Все. Ще десь незрозуміло періодично падає (чи росте) якийсь ве-ве-пе, але давайте спитаєм будь-якого пересічного: а скільки в нас ВВП в грошах за 2019 рік, наприклад? Я вам скажу: 4 трильйони гривень. Як то кажуть, підніміть руку, хто перший раз чує цю цифру. А з чого він складається, як визначається, на що впливає – уууу, то в нас в квантовій фізиці більше народу розбирається, ніж в цьому.

Фондовий ринок - то взагалі мрак. Хто знає, де подивитись поточний курс акцій якогось там, наприклад, "Азота" чи, не дай боже, купити-продати їх? А, між іншим, Людвіг фон Мізес, найвидатніший, мабуть, економіст ХХ ст, на питання, чим капіталізм відрізняється від соціалізму, якщо коротко – відповів: наявністю фондової біржі.

Ну і, нарешті, податки. Ми як би всі їх платим, і навіть знаєм фразу з американських фільмів: "я плачу налогі, гдє моя медицина (дороги, поліція, довідка з держорганів і т.д)". Але насправді _платять_ податки – одиниці. З інших – вираховують. Не питаючи їх дозволу чи розміру, просто: ми з тебе висчіталі вот столько-то, получітє остаток і распішітєсь. Ті ж тарифи ми платим "ручками", з власної кишені, а от з податками - упс! - вибачайте, забудьте про цю фразу "я плачу..".

До речі, "я плачу ПДВ в складі ціни товару" – це теж просто сувора метафора, а не економічна реальність. Ви платите ринкову ціну, а з неї вже потім відбирають ПДВ. Якщо раптом(!) ПДВ відмінять, то ціна ніяк не стане автоматично на 16% дешевшою, ви будете платити рівно ту ж ціну.

Тобто, країна Ельфів. Ну або хобітів. Гроші вони якби є (хоча їх нема), але ніхто нічого не робить по суті, щоб їх стало більше чи вони почали відігравати хоч якусь значиму роль в житті суспільства. Десь є прошарок магів-олігархів, які то добрі, то злі, але ми на них ніяк не впливаєм, магії не знаєм, максимум – намагаємось підкрастись поближче, щоб щось перепало. Періодично (під вибори) вони спускаються з Олімпу (чи башні Ізенгарда), щось нам розповідають про тарифи, пенсії і зміну ВВП у відсотках, отримують владу і знов щезають.

І десь там, в глибині копей Морії, длубаються "гноми"-ФОПи (або точніше, МСБ – малий і середній бізнес). Тільки багатство своє (ну яке вже є) здобувають не лупанням скали, а на задовільненні потреб нас, пересічних. Але пересічні ельфи-хобіти їх не розуміють, недолюблюють і взагалі "а чо оні".

Це не значить, що гноми – хороші, а ельфи, відповідно - ні. Як пам‘ятаєте, у Толкієна це не зовсім, м‘яко кажучи, так. Всі зі своїми тараканами, тим більше, що "наші гноми" теж слабо відрізняють ВВП від РОІ, а Віла Сміта знають краще за його однофамільця Адама.

Ну і орки на Сході, ясне діло, куди ж без них, але для більшості - це така хоч і екзистенційна, але примарно-уявна загроза, щось тіпа вона-то є, "..но ето не повод салют отмєнять". В нашій казці вони ролі не відіграють, хоча пенсії, суки, отримують регулярно.

І от на цій іделічній, хоча трохи пожухлій картині вспливають незрозумілі магичні пристрої під назвою "касовий апарат", він же РРО (не плутать з РОІ).

Гноми: - а нах... нахулєру він мені потрібен???

Ельфи (які, як ми пам‘ятаємо, не дуже розуміють взагалі чим ті гноми займаються): - аааа, баригі меркантильні, не хочете налогі платіть??? (хоча самі, як ми пам‘ятаєм, жодного разу ні копійочки власними ручками в касу бюджету не віднесли)

Гноми: - так ми платим, ось єдиний податок, і як??? касовий апарат, будь він неладний, вплине на розмір цього податку?? (виходять на Майдан)

Ельфи: - ааааа, на Майдан можна тільки нам, Ельфам, і тільки в Святій Світлій Боротьбі проти Сил Зла, всіх разом узятих, не менше!! Ааааа, голосували за Горлума, ельфопродавці!

Гноми: - та холєра його знає, за когось проголосували, ну вибачте, помилились... Та й не одні ми, і не всі, за нього голосували, а я от особисто – як раз навпаки...

Ельфи: - ааааааа, МЄСТЬ вам!

Дарма таки Толкієн не включив гроші в свій Всесвіт – як бачим, могла ще одна дуже цікава сюжетна лінія намалюватись.

Давайте трохи поясним. Касовий апарат взагалі-то придумали самі підприємці для того, шоб було зручно обраховувати виручку. Свою. Для себе. Все. Ніяких функцій обов‘язковості, передачі даних(!) в податкову, контролюючих прости-господі-органів і прочого трешу винахідник касового апарату і в страшному сні не міг уявити.

Як це собі уявляють процес? Наприклад, перукар (парикмахер). Обслуговує, скажімо, 10 людей на день (умовно). Тобто, 10 разів на день він має "пробити чек" (нахріна він клієнту, незрозуміло, але ладно). Працює наш перукар, знов таки умовно, 300 днів на рік: 365 мінус вихідні, і мінус відпустка, хоча коли це в фопа була відпустка. Тобто, по ітогу, він має "пробити" ТРИ ТИСЯЧІ операцій – ні разу не помилившись, без збоїв в зв‘язку передачі даних (кожен день!) І т.д. І таких "перукарів" в Україні, між іншим, майже 2 мільйони.

В результаті... а що в результаті-то? Податкова дивиться: ага, ок, твоя виручка склала 300 тисяч, ліміт не перевищено, працюй, гноміку!
Ви серйозно?? Тобто, 2 млн * 3 тис = 6 мільярдів(!) на рік операцій, щоб почути "а, ну ок"??? А до цього було незрозуміло, що перукар свій ліміт не превисить, хоч він 48 годин на добу працюй? Що для цього і було введено поняття "єдиного податку", щоб ні сам підприємець, ні податкова не парились зайвими клопотами по підрахунку копійок податку від копійчаних доходів?

Та блін, фараони піраміди насипали і то з більшим економічним смислом.

І, нарешті, про сам протест. Правильно він організований, чи неправильно, тому дякують чи не тому, такі в них вимоги чи не такі, заглохне він чи буде далі – це _виключно_ проблеми протестувальників. Ніхто, в тому числі і самі Пресвітлі зі Світлиших Ельфів не мають жодного права узурпувати права на "Справжній Майдан" і висувати який перелік вимог, з якими нібито можна виходить, а з якими – ні. Я вже не кажу про суто моральну сторону – нічого в тебе, майданівця, не щимить, коли ти "проти протесту", нє? Рука піднімається постити "антимайданні" мемчики?

Є єдиний критерій Подерев‘янського, Майдан це чи не Майдан, все. От по ньому і дивимся, але знов-таки, це _їх_ проблема.

Хоча вона може плавно перерости і в вашу, бо коли закриються (чи не відкриються після чергового бєссмислєного і бєспощадного локдауну) магазинчики,

То питання:

-а дє ковбаса?

-а почіму она стоіт 22 мільйони боліваров?

-а кто знаєт підпільного парікмахєра?

Вам варто буде задавати власному відображенню в дзеркалі. І придивіться уважно: чи не пробились скрізь білосніжну ельфіську шевелюру орочі рожки?

Антон Дворжак

Комментарии

+1 # Арагорн 21.12.2020 17:09
А нічо, що гноми гордо відшили ельфів і подякували урук-хаям за допомогу?
Ответить
+2 # U2 18.12.2020 23:55
з дєцтва за Лєголаса!
Ответить

Оставить комментарий

Защитный код Обновить

Please publish modules in offcanvas position.